makita_dux18zx1
makita_dux18zx1_2
makita_dux18zx1_3
makita_dux18zx1_4
makita_dux18zx1_5
makita_dux18zx1_6
makita_dux18zx1_7
makita_dux18zx1_8
makita_dux18zx1_9
makita_dux18zx1_10
makita_dux18zx1_11
makita_dux18zx1_12
makita_dux18zx1_13
makita_dux18zx1_14
makita_dux18zx1_15
makita_dux18zx1_16
makita_dux18zx1
makita_dux18zx1_2
makita_dux18zx1_3
makita_dux18zx1_4
makita_dux18zx1_5
makita_dux18zx1_6
makita_dux18zx1_7
makita_dux18zx1_8
makita_dux18zx1_9
makita_dux18zx1_10
makita_dux18zx1_11
makita_dux18zx1_12
makita_dux18zx1_13
makita_dux18zx1_14
makita_dux18zx1_15
makita_dux18zx1_16
MAKITA DUX18ZX1 18V motor combi system + EM408MP (without battery and charger)
251.48 tax incl.
On stock, immediately available. we have 2 products in stock.
each
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 15/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Scope of delivery
  • 1 x 125516-5 Carrying strap
  • 1 x 191D89-4 Wire head Tap & Go 2.0 mm, M10 x 1.25 LH
  • 1 x 191N31-5 Grass trimmer attachment
  • 1 x 782238-6 Socket spanner 17 mm
  • 1 x 783202-0 Allen spanner 4 mm
Product description
Powerful cordless LXT® battery combi system, including EM408MP
  • Variable speed control allows the user to adjust the speed to suit the application.
  • Electric brake for maximum productivity and increased user safety
  • Battery protection system automatically switches off power when battery level is low
  • Maintenance-free, long-life brushless motor
  • Soft start function for smooth start-up
Key features according to our expert
  • Battery voltage: 18 V
  • Attachment type: Grass trimmer
  • Supplied in: Cardboard box
  • Type of system case: Not applicable
  • Weight: 2,4 kg
  • UN number: Not applicable
  • Number of batteries included: 0
  • Product Range: Makita LXT 18V
Specifications / All features
  • Brand: MAKITA
  • EAN: 0088381732093
  • Supplier number: MAKITA DUX18ZX1
Battery voltage
18 V
Attachment type
Grass trimmer
Supplied in
Cardboard box
Type of system case
Not applicable
Weight
2,4 kg
Un number
Not applicable
Number of batteries included
0
Noise uncertainty (k-factor)
0.2 - 3.8 dB(A)
Lxt voltage
1
Net product weight
2.4 kg
Product range
Makita LXT 18V
Brushless motor
1
Weight with battery
4.0 - 10.3 kg
Nominal battery voltage
18 V
Battery chemical composition (nicd/nimh/li-ion)
Li-ion
Dimensions (l x w x h)
983 x 318 x 175 mm